Nauka chodzenia na smyczy – pierwsze spacery ze szczeniakiem

Chodzenie na smyczy.

Kiedy twój szczeniak będzie już zaszczepiony, na pewno oboje chętnie wybierzecie się na pierwszy wspólny spacer. Regularne przechadzki zapewnią mu zrównoważony rozwój dzięki odpowiedniej porcji ruchu oraz kontaktom z innymi psami. Pamiętaj jednak, że to wciąż szczeniak i na razie nie przesadzaj z długością i intensywnością spacerów.
Jeśli znasz kogoś, kto ma spokojnego i przyjaznego psa dobrym pomysłem jest wspólne wyjście – twój zwierzak będzie miał z kogo brać przykład. Pozwól mu na spotkania i zabawę z przyjaźnie nastawionymi psami, lecz zawsze pozostawaj czujny, gdyż nie wszystkie dorosłe osobniki mają pokojowe zamiary wobec młodych. To idealny czas, aby twój szczeniak nauczył się chodzić na smyczy.

Nauka chodzenia na smyczy krok po kroku

Chodzenie na smyczy dla psa to bardzo ważna umiejętność, której twój szczeniak musi się nauczyć. Kiedy pierwszy raz go wyprowadzasz, ważne jest, aby – przy tak wielu bodźcach i jedynie podstawowej tresurze – był w stanie utrzymać go bezpiecznie obok siebie. Jeśli wcześnie oswoisz zwierzaka ze smyczą dla psa, nie będziesz miał z tym problemów w późniejszym czasie.
Wybierz smycz dla psa wykonaną z mocnych i elastycznych materiałów. Metalowe łańcuchy mogą być zbyt ciężkie dla szczeniąt. Upewnij się, że zapięcie łatwo otwiera się i zamyka. Aby sprawdzić, czy uprząż bądź obroża dla psa nie jest zbyt ciasna, wsuń między nią a ciało szczeniaka dwa palce. Smycz również powinna być mocna, a jej zapięcie bezpieczne, by nie odczepiła się od obroży, gdy pies na smyczy będzie próbował uciekać. 
Zacznij od przyzwyczajenia psa do noszenia obroży bądź uprzęży w domu. Najpierw pozwól mu ją obwąchać, następnie załóż ją pupilowi i pobaw się z nim ulubionymi zabawkami, wkrótce zapomni, że ma coś na sobie. Jeśli chcesz, możesz pozostawić obrożę na stałe, lecz sprawdzaj ją regularnie, by upewnić się, że nie staje się zbyt ciasna, ponieważ szczeniaki rosną zaskakująco szybko.
Następnie przyzwyczaj swojego pupila do bycia przytrzymywanym z pomocą obroży bądź uprzęży. Chwyć za obrożę dla psa i delikatnie ustabilizuj szczeniaka drugą ręką tak, aby nie mógł się wiercić. Poczekaj aż będzie stał grzecznie i spokojnie, następnie pochwal go i wypuść. Powtarzaj często to ćwiczenie, ignorując wiercenie oraz wykręcanie się psa na smyczy. Wkrótce zwierzak nauczy się spokojnie stać tak długo, jak długo będziesz trzymać za obrożę.
Później możesz już przypiąć smycz – na początku jako formę zabawy tak, aby psu spodobała się nowa aktywność. Następnie zacznij trzymać smycz, stojąc w miejscu i chwal psa za każdym razem, gdy do ciebie wróci. Upewnij się, że kończysz ćwiczenie i odpinasz smycz tylko wtedy, kiedy pies jest obok ciebie – w ten sposób nie nauczy się ciągnąć na smyczy, by iść tam gdzie chce. Na samym końcu zacznij się przemieszczać, zachęcając psa na smyczy, by szedł za tobą. Pochwal szczeniaka, gdy wypełni twoje polecenie, stań w miejscu i zignoruj go, gdy będzie ciągnął bądź zatrzyma się. Zaczekaj aż wróci do ciebie zanim znowu go pochwalisz i ponowisz ćwiczenie. W ten sposób szczeniak uczy się, że gdy jest na smyczy musi pozostać obok ciebie, a poprzez ciągnięcie nic nie osiągnie.
Pamiętaj, że spacerując ze szczeniakiem poza domem, początkowo będziesz musiał się zatrzymywać, by dać psu na smyczy sygnał, że nie powinien się szarpać, dlatego nie planuj dalekich przechadzek. Jeśli będziesz cierpliwy oraz konsekwentny i będziecie ćwiczyć regularnie, już po niedługim czasie wyprowadzanie twojego psa na smyczy stanie się prawdziwą przyjemnością.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Optymalne wymiary budy dla psa - właściwy dobór

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Owczarek maremma